Alkalická voda uľahčuje športovanie
Naše telá sú prispôsobené a zvyknuté na to, aby vykonávali dostatok pohybových aktivít. V súčasnosti sa však stále viac a viac rozširuje sedavý spôsob života a ľudia nemajú čas si ísť zašportovať. Pravdou je, že ľudí ani tak neodrádza čas, nakoľko stačí pár minút športovania denne, ale strašiakom je skôr slabá výdrž a “svalovica“ na druhý deň. Vyčerpaný organizmus bude vždy patriť k pohybu, no tieto neobľúbené stavy dokážete zmierniť pravidelným pitím alkalickej vody nielen počas športovania.
Elitní športovci a športoví tréneri vedia, že drobné zmeny pH majú významný vplyv na zdravotný stav, úroveň únavy a bolesti a tiež na celkovú výkonnosť organizmu. Keď cvičíte, zvýši sa využívanie svalového glykogénu na tvorbu energie a zároveň sa produkuje kyselina mliečna, kyselina pyrohroznová a CO2, čo znižuje svalové pH. Čím tvrdšie cvičíte, tým rýchlejšie sa vaše svaly stanú kyslé a to vedie k únave.
Doktor Robert Burns, PhD poznamenáva, že z hromadenia kyseliny mliečnej v svalovej hmote majú športovci najväčšie obavy a to nielen preto, že je to bolestivé, ale aj z dôvodu zvýšeného prekyslenia. Vzhľadom na to, že telo musí každodenne metabolizovať rôzne kyslý materiál aj bez pohybových aktivít, tak je nesmierne dôležité mať na pamäti, že rovnováha pH v tele má zásadný význam pre ľudské zdravie a tiež pre spomalenie procesu starnutia.
Používanie alkalickej vody sa ukázalo ako vhodný spôsob pre zvýšenie konkurencieschopnosti a celkového výkonu vo svetovej triede športovcov. Konzumácia alkalickej vody znižuje hromadenie kyselín v svaloch, zvyšuje intenzitu tréningu a takisto znižuje čas na zotavenie. Kulturistu Wade McNutt-a motivovali pozitíva používania alkalickej vody k tomu, aby sa vykašľal na svoj dôchodok. Tvrdí, že zvýšil svoj tréningový objem 2,5 krát so znížením potrebného času a bez bolesti svalov. Podľa jeho názoru by všetky športové tímy mali využívať alkalickú vodu, pretože sa jej pitím znižuje miera zranení a umožňuje sa efektívnejší výcvik.
Väčšina ľudí, vrátane väčšiny športovcov, nekonzumujú dostatok zásaditých potravín, ako sú orechy, ovocie a zelenina. Namiesto toho ich strava obsahuje vysoké množstvo kyselín, ako sú mäso, ryby, hydina, vajcia a mliečne výrobky. Vzhľadom k tejto nerovnováhe v potrave môže dôjsť k zvýšenej acidóze (prekysleniu organizmu), ktorá ovplyvňuje celkové zdravie a športový výkon.
Mohlo by Vás tiež zaujímať Zásady pitného režimu pri (rekreačnom) športovaní